Customized Size Sound Module Children Book with 60 Seconds Sound Length and Colorful Printing
| Material | Art Paper/Coated Paper/Offset Paper |
|---|---|
| Size | Customized |
| Printing | CMYK full color printing, panton color printing etc. |
| Finishing | Gloss film lamination, Matt film lamination, Gold foil stamping, Debossing, Embossing, Spot UV coating, Hot foil stamping, Glittering etc. |
| Binding | Perfect binding, sewing binding, stapled, or as per your requirement. |
| Carton Material | ABS plastic materials. |
| Artwork | PDF, Adobe Illustrator, Adobe In Design, Photoshop, Higher than 300dpi |
| Product Standards | RoHS, CE, EN71 and other European toy standards. |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union, L/C all for your choice |
| Packaging Details | Packed by carton, then with plastic pallet. We can also pack on your request. |
- Sound module installed outside of the book (like a ruler) or directly into the book
- Produces sound when pressing designed buttons on module or book
- Clear and vivid voice quality
- Sounds preserved even when power is off
- Customizable sounds: animal sounds, musical instruments, vehicle sounds, songs, holiday songs, and multiple language options (English, Japanese, Korean, French, etc.)
| Batteries | 2PCS *AG10 batteries (replaceable), 3-4.5V operating voltage |
|---|---|
| Battery life cycle | 500~560 cycles |
| Storage time | 2-3 years |
| Volume standards | 75-85 dB |
| Sound Format | MP3/WAV |
| Speaker | Diameter 27mm plastic speaker (configurable based on product structure) |
| Sound length | Up to 60 seconds per page, album pages printed to customer requirements (conventional 8-10 pages) |
Tung Wing Electronics (Shenzhen) Company Ltd., founded in 1987, is a Hong Kong-capital enterprise.
We are a professional manufacturer of consumer electronics, children intelligence books, plush toy movements etc., including:
- Sound modules: Assorted types of voice, melody, flashing and recordable modules
- Musical or recording pen, Annuniciator, bottle opener, casket, picture frame, etc.
- Musical, voice, flashing, or recordable cards and sponge card
- Paper bags, greeting cards and ornaments of fiber optics
Company Organization: We have departments including engineering, molding, sampling, plastic, SMT, bonding, silkscreen, pad printing, assembling, marketing, QA, QC, etc.
Company Culture: With years of efforts and our company concept of "Quality First, Customer Orientation", we have won great affirmation from customers in quality, performance, price, and service.
We offer OEM and ODM services upon client's request with voice and melody chips. Our products are mainly exported to Europe, USA, South Eastern Asia, Japan, etc.
60 Seconds Sound Length Sound Module Children Book
,Customized Size Educational Sound Book
,Colorful Printing Children Sound Book
-
6~60秒間の録音,明確な音声品質,メモリ保存
グリーティングカード用にカスタマイズ可能な録音可能なサウンドモジュール。 6 ~ 60 秒以上の録音、クリアな再生、不揮発性メモリ、CE/RoHS 認証を備えています。 OEM/ODM オプションが利用可能です。 -
ABS素材 ハートビートボックス ハート形のデザインと調整可能な周波数
リアルな心拍シミュレーションを備えたハート型のボックス。カスタマイズ可能な周波数制御、OEM オプション、ROHS/CE 規格への準拠。 1 日あたり 20,000 個の生産能力による効率的な生産。 -
3秒前録画時間とCE&Rohs認証
おもちゃやギフト用のカスタムボイスボックス。 CE/Rohs 認定、3 秒以上の記録、複数のサイズ/色。年間容量 1 億、カスタム サウンド/ロゴ歓迎。